Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – "JESIEŃ”

05-10-2013 r.

Świat przyrody jest źródłem zróżnicowanych bodźców. Każda pora roku kojarzy się nam z kolorem, smakiem, obrazem, zapachem itp. Metoda Porannego Kręgu przypisuje każdej z pór roku inną symbolikę. Tutaj kalendarz narzuca kolor, żywioł, smak, zapach, bodźce wzrokowe, słuchowe, wystrój sali – wszystko czym planujemy stymulować naszych wychowanków.

Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania cennych informacji o tym co nas otacza, a najlepszymi pomocami dydaktycznymi są te zaczerpnięte z natury.

Nasze zajęcia odbyły się w Sali Doświadczania Świata. Barwą specyficzną dla jesieni jest kolor żółty. Jest on kolorem dojrzałych owoców i spadających liści. Kolor żółty działa uspokajająco, kojąco, relaksująco, kojarzy się z ciepłem, wzmacnia wolę i może być wykorzystywany w terapii osób cierpiących na depresję. Manipulacja barwą w czasie porannego kręgu polega na wystroju pomieszczenia w odpowiedni dla danej pory roku kolor. Kolejnym istotnym elementem zajęć była stymulacja dotykowa oraz rozbudzanie wrażliwości zapachowej z użyciem swoistego dla danej pory roku olejku zapachowego. Zapachem jesieni jest lawenda. Ma ona działanie uspokajające, łagodzące i wzmacniające. W całej sali było czuć piękny zapach świeczek i kadzideł lawendy. Żywiołem kojarzonym z jesienią jest wiatr. Wiatr odczuwany jest na całej skórze bardziej lub mniej w zależności od jego siły. Wiatr można nie tylko odczuwać, ale również słyszeć i widzieć jego działanie jak wygina gałęzie drzew. Wiatr to jest też powietrze, którym oddychamy. Jesienny wiatr ma działanie oczyszczające, porządkujące (w tym przypadku przydatna była suszarka do włosów :) ). Charakterystycznym dla jesieni instrumentem są dzwony rurowe, na których swoje melodie wygrywa jesienny wiatr. Jesienią dzieci uczą się wymawiać samogłoskę "e" (tu wykorzystaliśmy butelki napełnione wodą, które wydawały różne dźwięki).
Smakołykiem typowym dla jesieni jest miód i krem orzechowy- nutella smakowała wszystkim :) Zajęcia według" porannego kręgu" dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, budzą świadomość silnej przynależności do grupy, wywołują radość, śmiech, dostarczają przyjemności i zadowolenia oraz dają możliwość własnej sprawczości. Zajęcia odbywają się w atmosferze życzliwości, akceptacji w specjalnie dobranym klimacie i nastroju. Istotne znaczenie ma rytualizacja czynności, która pozwala dzieciom na ich przewidywanie i budowanie poczucie bezpieczeństwa.

Poranny krąg zdjęcie nr 1

Poranny krąg zdjęcie nr 2

Poranny krąg zdjęcie nr 3

Poranny krąg zdjęcie nr 4

Poranny krąg zdjęcie nr 5

Poranny krąg zdjęcie nr 6

Więcej zdjęć w GaleriiNasz adres: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Świetlik
Skowronno Dolne 52, 28-400 Pińczów, tel. 41 314 42 01,
e-mail: swietlik@pinczow.com